Scania S 460 A6x2NB Dragbil Boggi
Order number: YUW59S-1| Order number | YUW59S-1 |
|---|---|
| Brand | Scania |
| Model | S 460 A6x2NB Dragbil Boggi |
| Body type | Tractor Standard ( Tractor Standard ) |
| Model year | 2023 |
| First Registration | 16.08.2023 |
| Colour | White ( white ) |
| Emission category | Euro6 |
|---|---|
| Fuel | Diesel |
| Power | 460 HP ( 338 kW ) |
| Mileage | 150.761 km |
| Chassis height | Standard |
|---|---|
| Weight | 28.000 kg |
| Engine | DC13 175 L01 |
| Axle configuration | 6x2 |
| Wheel base | 3.150 mm |
| Driver's cab | S Highline (CS20H) |
| Gearbox | Automatic |
| Brakes | Disc brake |
| Suspension | Air suspension |
| Tank volume (liters) | 565 l |
- Electr. and heated rear view mirrors
- Roof spoiler
- Lift axle
- Roof hatch
- Differential lock
- Air deflector
- Side panels
- Fifth wheel
- 1x15 pin plug
- Working lights
- Axle load indicator
- Telematics system
- Upper and lower bed
- Adjustable steering column
- Automatic climate control
- Stationary heating
- Stationary air conditioning
- Antilock Braking System ABS
- Electr. Stability Programm ESP
- Immobilizer
- Retarder
- Curb mirror electric
- Wide angle mirror
- Mobile phone preparation Bluetooth
- Digital tachograph
- Adaptive Cruise Control ACC
- Electronic Brake System EBS
- Hill Hold Control HHC
- Gliding mode
- Fog lights
- Rain sensor
- LED headlights
- Headlight range control
- Headlight cleaning system
- Automatic headlights
- Cornering light
- LED daytime running lights
- EGR
- SCR
- PTO-förberedelser
Sales location
Scania Sverige AB / Helsingborg
Trintegatan 6
253 68 Helsingborg
Sweden
Scania Used Vehicle Center Helsingborg
Trintegatan 6
253 68 Helsingborg
Sweden