Scania R 430 A6x2NB Nya 5 cyl motorn
Order number: UKL25T-D| Order number | UKL25T-D |
|---|---|
| Brand | Scania |
| Model | R 430 A6x2NB Nya 5 cyl motorn |
| Body type | Tractor Standard ( Tractor Standard ) |
| Model year | 2025 |
| First Registration | 17.11.2025 |
| Colour | Grey ( grey ) |
| Emission category | Euro6 |
|---|---|
| Fuel | Diesel |
| Power | 430 HP ( 316 kW ) |
| Mileage | 414 km |
| Chassis height | Standard |
|---|---|
| Weight | 28.000 kg |
| Engine | DC11 102 L01 |
| Axle configuration | 6x2 |
| Wheel base | 3.150 mm |
| Driver's cab | R Highline (CR20H) |
| Gearbox | Automatic |
| Brakes | Disc brake |
| Suspension | Air suspension |
| Tank volume (liters) | 680 l |
- Electr. and heated rear view mirrors
- Roof spoiler
- Lift axle
- Roof hatch
- Differential lock
- Air deflector
- Side panels
- Fifth wheel
- 1x15 pin plug
- Axle load indicator
- Telematics system
- Adjustable steering column
- Automatic climate control
- Stationary heating
- Antilock Braking System ABS
- Anti-theft alarm
- Electr. Stability Programm ESP
- Tyre pressure control
- Immobilizer
- Curb mirror electric
- Wide angle mirror
- Adaptive Cruise Control ACC
- Electronic Brake System EBS
- Hill Hold Control HHC
- Gliding mode
- Fog lights
- Rain sensor
- LED headlights
- Headlight range control
- Headlight cleaning system
- Automatic headlights
- Cornering light
- LED daytime running lights
- SCR
- PTO-förberedelser
Sales location
Scania Sverige AB / Helsingborg
Trintegatan 6
253 68 Helsingborg
Sweden
Scania Used Vehicle Center Helsingborg
Trintegatan 6
253 68 Helsingborg
Sweden